Przerost lub asymetria warg sromowych nie tylko wpływa na gorsze samopoczucie pacjentki, lecz także skutkuje bolesnymi podrażnieniami np. podczas uprawiania sportów (jazda konna, jazda na rowerze). Bywa, że problemy związane z budową warg sromowych negatywnie wpływają na doznania seksualne pacjentki.
Labioredukcja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjentka w dniu zabiegu może wrócić do domu.
Zabieg zmniejszania warg sromowych wykonywany jest przy użyciu szwów rozpuszczalnych (zazwyczaj), w zależności od rodzaju wykonywanych czynności trwa od 25 do 45 minut.
Ślady po zabiegu są praktycznie niedostrzegalne.
Zalecenia przed zabiegiem:
Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z chirurgiem wykonującym zabieg.
Przed ustaleniem terminu zabiegu, należy wyleczyć ewentualne infekcje oraz pamiętać, iż miesiączka nie może wystąpić w ciągu 14 dni od zakończenia zabiegu.
Wskazania do zabiegu:
- za duże, zdeformowane, zanikające lub niesymetryczne wargi sromowe większe lub mniejsze
- częste podrażnienia i stany zapalne warg sromowych
- dyskomfort i ból podczas codziennego funkcjonowania, uprawiania sportu i w kontaktach seksualnych
- obniżona samoocenaPrzeciwwskazania do zabiegu:
- cukrzyca
- autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej>br> ciąża i karmienie piersią
- złe wyniki badań laboratoryjnych krwi
- aktywna infekcja intymnaDo każdego zabiegu wymagany jest:
- aktualny wymaz z pochwy z antybiogramem (badanie ważne 1 miesiące)
- cytologia (wynik nie może być starszy niż rok)
- badania z krwi:
- HIV (badanie ważne 3 miesiące)
- HCV (badanie ważne 3 miesiące)
- HBs antygen (badanie ważne 3 miesiące)
- morfologia krwi (badanie ważne 2 tygodnie)
- układ krzepnięcia INR, APTT (badanie ważne 1 tydzień)
- TSH (badanie ważne 2 tygodnie)
Zalecenia po zabiegu: Na czas rekonwalescencji Pacjentka dostaje dokładną instrukcję postępowania oraz receptę na środki farmakologiczne, które poprawiają efekty gojenia. W razie wątpliwości, w każdej chwili może skontaktować się telefonicznie z lekarzem, przeprowadzał zabieg.
Po 7- 14 dniach od labioplastyki rana jest już w pełni zagojona. W tym czasie zaleca się, aby Pacjentka pojawiła się w Centrum Medycznym LaserMed na wizycie kontrolnej, w czasie której lekarz usuwa szwy(jeśli takie były użyte).
Pełna aktywność seksualna możliwa jest po upływie 6-8 tygodniu od zabiegu labioredukcji warg sromowych mniejszych i 4 tygodni od labioplastyki warg sromowych większych. Do czasu wygojenia się rany Pacjentka może odczuwać dyskomfort, dlatego zaleca się stosowanie preparatów przyspieszających gojenie i/lub stosowania zimnych okładów. W okresie pooperacyjnym ważna jest szczególna higiena miejsc intymnych, które należy delikatnie podmywać pod bieżącą wodą specjalnym płynem do dezynfekcji, a następnie osuszać sterylnymi gazikami. Zaleca się unikania ćwiczeń fizycznych.
Efekty zabiegu: Efekty zabiegu labioplastyki widoczne są już w dniu zabiegu, choć na ostateczny ich kształt należy poczekać do momentu pełnego wygojenia się ran i zakończenia okresu rekonwalescencji.