Zamykanie naczynek na nogach – Cutera
Co roku na wiosnę wiele kobiet zmaga się ze swoim dylematem – odkryć nogi czy nie. Defekt estetyczny w postaci żylaków i popękanych naczynek sprawia, że coraz więcej Polek ukrywa swoje zgrabne nogi w obcisłych leginsach i spodniach. Zdarza się, że poza samym wyglądem powyższe zmiany dają również inne dolegliwości jak uczucie pieczenia i ciężkości.
Prawidłowe ukrwienie kończyn dolnych jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Niestety ciągłe stanie bądź siedzenie przez 8 godzin w pracy nie sprzyja dobremu samopoczuciu naszych nóg. Zdrowa dieta, utrzymywanie odpowiedniej wagi ciała, regularne ćwiczenia w wielu przypadkach pozytywnie wpływają na prawidłową cyrkulację krwi. Niestety nie każdy z nas prowadzi tak idealny tryb życia jakby wymagały od nas tego media. Ciąża, cukrzyca, zażywanie hormonów, zaburzenia krzepliwości krwi i również geny mogą sprawić, że wygląd naszych nóg zamiast zaletą staje się zmorą.
Jak się uporać z uczuciem ciężkich nóg, wystających żylaków i popękanych naczyń?
Przede wszystkim warto jest zawczasu skonsultować się z lekarzem – chirurgiem naczyniowym, czyli flebologiem, który dokładnie zbada drożność naszych żył. Badanie USG doplerowskie odgrywa istotną rolę w leczeniu zaburzeń krążenia krwi w kończynach dolnych. Bardzo często zdarza się, że podczas badania lekarz wykryje niedrożne naczynie i zaleci wykonanie zabiegu jego usunięcia. Jeżeli mamy do czynienia z drożnym naczyniem, którego konsekwencją są widoczne teleangiektazje, po ocenie drożności naczyń krążenia obocznego wykonać można zabieg tzw. skleroterapii. Specjalnym preparatem zamyka się głęboko takie naczynie, które niedrożne z czasem zostaje przez organizm usunięte. U niektórych pacjentów zabieg ten pozytywnie wpływa na zahamowanie pękania powierzchownych naczynek na nogach. Pozostałe pajączki można wówczas w bardzo skuteczny sposób usunąć wykonując zabieg laserowy. Zastosowanie lasera naczyniowego Cutera pozwala na skoagulowanie zarówno niebieskich jak i czerwonych pajączków umiejscowionych na kostkach, łydkach i udach. Zazwyczaj efekt zabiegu jest widoczny już po pierwszej sesji, aby jednak mówić o skutecznej redukcji pajączków, naczyń czy naczyniaków należy nastawić się na 3 do nawet 6 zabiegów wykonywanych w 4 – 8-tygodniowych odstępach czasu.
Jaka jest przewaga zabiegu laserowego zamykania naczynek na nogach nad innymi metodami?
Przede wszystkim najważniejszym argumentem przemawiającym za zabiegiem laserowym jest fakt, że pomimo emisji dużych dawek energii zniszczeniu ulegają tylko popękane naczynia bez ingerencji w otaczające tkanki. Wypływa to pozytywnie na zmniejszenie ilości zabiegów niezbędnych do wykonania by osiągnąć spektakularny efekt oraz zmniejszenia ryzyka oparzeń, jak to bywa w przypadku innych urządzeń typu IPL. Zabieg laserowy jest bardzo precyzyjny. W przeciwieństwie do jednej z starszych metody usuwania naczynek – elektrokoagulacji wiązka emitowana przez laser trafia precyzyjnie w rozszerzone naczynia. Fototermoliza następuje precyzyjnie w strukturze tkankowej, którą niszczymy i jest trochę mniej zależna od precyzji ręki osoby wykonującej zabieg. Podczas elektrokoagulacji dochodzi o podgrzania skóry wokół naczynia co zwiększa prawdopodobieństwo powstania blizn po zabiegu. Nowoczesne urządzenia laserowe praktycznie wyeliminowały tego typu powikłania.
Czy zabieg laserowego zamykania naczynek na nogach mogę wykonać o każdej porze roku?
Podczas całej kuracji wymagana jest maksymalna ochrona przeciwsłoneczna, zarówno przed zabiegiem ( ok 6 tyg) jak i po zabiegu ( ok 8 tyg). Jeżeli pacjent jest zdyscyplinowany, nie opala się i regularnie stosuje kremy z filtrem to również podczas wakacji istnieje możliwość wykonania zabiegu. Ciepło panujące latem również sprzyja rozszerzaniu naczynek. Z doświadczenia wiemy, że takie nawyki są niezwykle rzadkie stąd zalecamy wykonywanie zabiegów laserowych, zwłaszcza tych związanych z zamykaniem naczynek na nogach w okresie jesienno-zimowym, jednakże nie wcześniej niż 3 miesiące po ostatnim opalaniu.
Laser Cutera
Laser Cutera to jeden z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych laserów służący leczeniu zmian naczyniowych, takich jak rumień, naczyniaki, trądzik różowaty, zmiany rubinowe czy znamiona naczyniowe. Terapia przeprowadzona przy pomocy Cutera jest bezpiecznym, szybkim i skutecznym sposobem walki z niepożądanymi zmianami.
Od starszych technologii różni się większą skutecznością, bezpieczeństwem dla pacjenta oraz sprowadzonymi niemal do zera dolegliwościami bólowymi podczas zabiegu. Siła impulsu Cutera przewyższa trzykrotnie moc laserów starszej generacji, a głowica umożliwiająca chłodzenie skóry podczas zabiegu, sprawia, że możemy dbać o komfort pacjenta w trakcie leczenia.
Ze względu na możliwość wykorzystania dwóch długości fal- tj. 532 i 1064 nm możemy leczyć naczynia zarówno czerwone jak i niebiesko-fioletowe.
Usuwanie naczynek i innych zmian odbywa się błyskawicznie, bez pozostawiania śladów. Dodatkowo działanie lasera sprawia, że w miejscu leczonym, rozpoczyna się proces tworzenia zdrowego naskórka. Cutera to idealne rozwiązanie dla wszystkich zmagających się ze zmianami naczyniowymi.
Przeciwwskazania:
– Zabiegów z użyciem Cutera nie stosuje się w przypadku kobiet w ciąży czy osób ze świeżą opalenizną.
– Należy zrezygnować z zabiegu laseroterapii podczas przyjmowania leków psychotropowych, retinoidów oraz pewnych grup antybiotyków. Dyskwalifikują również schorzenia skórne jak bielactwo, łuszczyca, czerniak, nowotwór skóry, a także skłonności do bliznowców.
Czas trwania zabiegu:
Od 15 do 60 minut w zależności od wielkości obszaru poddanego zabiegowi.
Kiedy zobaczę efekt?
Większość pacjentów zmagających się ze sporymi naczynkami widzi efekt bezpośrednio po zabiegu. Czas oczekiwania na efekt ostateczny może wynosić nawet 6-tygodni. Po tym czasie osoba, która wykonywała zabieg skontroluje stan skóry i ewentualnie zaleci kolejny zabieg. W przypadku zamykania naczynek na nogach zazwyczaj wykonuje się od 2 do 5 zabiegów.
Jak się przygotować do zabiegu?
Podczas konsultacji osoba wykonująca zabieg udzieli wszelkich wskazówek i wyjaśni, jak należy przygotować się do zabiegu.
– przed zabiegiem na naczynka należy wydepilować dokładnie skórę w okolicy poddawanej zabiegowy laserowemu,
– na kilka tygodni przed zabiegiem należy unikać kąpieli słonecznych,
– w dniu planowanego zabiegu należy bezwzględnie zrezygnować z alkoholu.
Skutki uboczne:
Bezpośrednio po zabiegu laserowego zamykania naczynek na nogach skóra jest zaczerwieniona i opuchnięta. W miejscach, w których znajdowały się spore naczynia mogą pojawić się siniaki, czasami strupki. W niektórych przypadkach dość naturalne jest powstanie drobnych pęcherzyków, których pod żadnym pozorem nie można zdrapywać. Rekonwalescencja w zależności od tego jak duże były naczynia może wahać się pomiędzy 6-14 dni. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu wygajania skóry koniecznie skontaktuj się z osobą, który wykonywał zabieg. Zastosowanie innych preparatów i medykamentów niż te, które zaleciła osoba wykonująca zabieg może nie tylko opóźnić efekt wygajania, ale również przynieść całkiem odwrotny efekt.