Rewitalizacja stref intymnych z użyciem lasera – plastyka pochwy
Zabieg laserowy służy do rewitalizacji intymnych narządów kobiecych. Zabiegi rekonstrukcyjne przywracają im pierwotną funkcjonalność i estetykę. W znaczący sposób wpływają na podniesienie komfortu życia pacjentek. Zabiegi wyróżnia zupełna lub nieznaczna inwazyjność oraz minimalny okres rekonwalescencji lub jego całkowity brak.
Zabiegi laserem wykonywane są przy pomocy specjalnej końcówki wyposażonej w skaner, którą wprowadza się do wnętrza waginy. Laser działa bezpośrednio na ścianki pochwy lub wargi sromowe. Dochodzi do tzw. fototermicznego, nieablacyjnego napięcia i obkurczenia pochwy. Na skutek działania lasera dochodzi do stymulacji kolagenu w błonie śluzowej. Pochwa staje się bardziej elastyczna i zwarta. Dzięki rekonstrukcji ścianek, zostaje przywrócona funkcjonalność i estetyka waginy sprzed porodu lub okresu menopauzy, wzrasta poziom nawilżenia. Zabieg leczy również problem wysiłkowego nietrzymania moczu. W rezultacie pacjentka odczuwa znaczną poprawę jakości życia intymnego pod każdym jego względem.
Zabiegi nie wymagają przygotowań, wystarczy konsultacja lekarza ginekologa i ważne badanie cytologiczne. Są zupełnie bezbolesne i trwają zaledwie kilka minut. Już tydzień po procedurze pacjentka może wrócić do aktywności seksualnej. Indywidualne potrzeby pacjentki decydują o ilości przeprowadzonych zabiegów. Często wystarczy jednorazowa procedura dla osiągnięcia satysfakcjonującego efektu. W innych przypadkach, zabieg należy powtórzyć od 2 do 4 razy w odstępach około 4 tygodni.
W zależności od stanu stref intymnych oraz potrzeb laser pozwala na zwalczenie różnorodnych problemów, a w szczególności:
Rehabilitacja po porodzie
Naturalny poród, zwłaszcza kolejny, może spowodować rozluźnienie tkanek pochwy. Może to wpływać na zmniejszenie odczuwania satysfakcji seksualnej. Po porodach również zdarza się, że młoda mama ma problemy z utrzymaniem moczu. Dlatego zalecamy po każdym porodzie drogami natury wykonanie zabiegu rewitalizującego ściany pochwy z użyciem lasera. Zabieg ten uważany za jeden z najbardziej skutecznych oraz bezpiecznych, pomaga odzyskać elastyczność pochwy, zmniejszyć jej rozmiar oraz poprawić nawilżenie. Energia lasera ogrzewa błonę śluzową pochwy i zawarty w jej tkankach kolagen. Pod wpływam wysokiej temperatury włókna kolagenowe kurczą się i pojawiają się nowe, co pobudza pochwę do samoregeneracji. Pochwa staje się ciaśniejsza i bardziej elastyczna. Zabieg jest zupełnie bezbolesny.
Menopauza
Menopauza to okres, w którym narządy intymne kobiet ulegają procesom starzenia. Związane jest to ze spadkiem poziomu estrogenu. Nawet 50% kobiet po menopauzie skarży się na typowe objawy atrofii narządów płciowych, takie jak: suchość pochwy, ból podczas stosunku płciowego, podrażnienia objawiające się swędzeniem i pieczeniem, wysiłkowe nietrzymanie moczu, zespół rozluźnienia pochwy. Objawy te powodują zmniejszenie doznań i satysfakcji seksualnej oraz obniżenie jakości życia i samopoczucia psychicznego. Zabieg laserowy zapewnia obkurczenie pochwy, odbudowę błony śluzowej oraz redukcję problemu nietrzymania moczu bez interwencji chirurgicznej. Kontrolowana energia lasera dostarczana jest do kanału pochwy oraz obszaru wejścia do pochwy. Powoduje „ogrzanie” tkanek pochwy, dochodzi do obkurczania się kolagenu w tkance, prze co następuje kurczenie i zmniejszanie się naświetlanej błony śluzowej pochwy. Staje się ona bardziej napięta, elastyczna i zwarta.
Problem nietrzymania moczu
Nietrzymanie moczu to problem wstydliwy, dlatego też często jest pomijany milczeniem. Problem wysiłkowego nietrzymania moczu wynika zazwyczaj z osłabienia mięśni dna miednicy oraz rozciągnięcia pochwy, co prowadzi do zmiany kąta nachylenia cewki moczowej. Istnieją dwa typy wysiłkowego NTM, które często współistnieją ze sobą: anatomiczny (nadmierna ruchomość pęcherza i cewki moczowej) oraz zwieraczowy (osłabienie mięśnia zwieracza cewki).
Metoda laserowego leczenia nietrzymania moczu, to fototermiczne, nieablacyjne obkurczenie pochwy. Laser powoduje wzmocnienie ścianek pochwy, powięzi wewnątrzmiedniczej oraz obszar ujścia cewki moczowej. Wiązka laserowa stymuluje włókna kolagenowe śluzówki, co w efekcie prowadzi do ich namnażania i wzmocnienia. Następuje obkurczenie tkanek poddanych zabiegowi, co prowadzi do zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej i przywraca jej normalną funkcjonalność.