Pocenie się jako naturalny proces termoregulacyjny organizmu jest jednym z najważniejszych sposobów utraty ciepła przez organizm. Czasem jednak z różnych powodów aktywność gruczołów potowych ulega rozchwianiu, co prowadzi w efekcie do utrzymującej się nadmiernej potliwości, nazywanej hyperhydrosis. Obecnie w małoinwacyjnym leczeniu nadpotliwości dłoni, stóp, i pach najskuteczniejszą metodą jest podanie toksyny botulinowej. Po wstrzyknięciu śródskórnym toksyna botulinowa oddziałuje na gruczoły potowe zmniejszając ilość wytwarzanego potu.
Zabieg usuwania nadmiernej potliwości polega na wykonaniu zastrzyków w skórę okolicy dotkniętej nadpotliwością. Zabieg wykonywany jest igłą 4-krotnie cieńszą niż ta której używa się do pobierania krwi, igły mają krótkie ostrza, nie sięgające do wrażliwych na ból tkanek. W celu zapewnienia pełnego komfortu, pacjentowi przed zabiegiem wykonuje się znieczulenie miejscowe.
Efekt docelowy uzyskany zwykle w ciągu maksymalnie 2 tygodni utrzymuje się od 4 do 12 miesięcy, a redukcja wydzielania potu wynosi około 80%.
Po tym czasie zabieg można ponownie powtórzyć.
Ze względu na znikomą inwazyjność zabiegu niwelowania nadpotliwości powrót do pełni sprawności jest szybki i prosty. Pacjent może powrócić do wykonywania codziennych czynności tuż po zabiegu. Przez dwa tygodnie odradza się nadwyrężać rąk w przypadku, gdy do kuracji poddawane były dłonie oraz unikać podnoszenia znacznych ciężarów powyżej wysokości głowy, gdy miejscem zabiegu były pachy. Przez dobę po zabiegu unikamy alkoholu. Czasami obserwuje się miejscową bolesność, niewielki świąd ustępujący po kilku godzinach.
Jak się przygotować do zabiegu?
Dzień przed zabiegiem należy usunąć owłosienie z miejsca poddawanego zabiegowi.