Podcinanie blizn potrądzikowych – leczenie blizn potrądzikowych
Ta metoda pozwala skutecznie pozbyć się nawet rozległych i trudnych do leczenia blizn po przebytym trądziku. Zobacz, na czym dokładnie polega i dlaczego podcięcie blizn warto a nawet należy połączyć z podaniem kwasu TCA a w późniejszym etapie aplikacją kwasu hialuronowego.
Jak powstają blizny zanikowe?
– Blizny potrądzikowe mają najczęściej charakter zanikowy, czyli są zagłębione w skórze. Dzieje się tak dlatego, że w miejscu ustępującego stanu zapalnego powstaje tkanka łączna. Włókna tkanki łącznej powodują trwałe przyrośnięcie powierzchni skóry do tkanki podskórnej z jednoczesnym jej zaciągnięciem. Obserwujemy wtedy tzw. dzioby na twarzy.
– Blizny są często stwardniałe i jednocześnie przyrośnięte do tkanki podskórnej, co sprawia, że w miejscu ich powstania dochodzi do ograniczenia ruchomości. Można je leczyć wieloma metodami, m.in. peelingami czy laseroterapią. Najszybsze i najlepsze efekty daje jednak podcięcie blizny, co powoduje jej „uwolnienie” – zabieg łączy się z podaniem na podrażnioną podcięciem skórę kwasu TCA, w kolejnym, późniejszym etapie jeśli istnieje potrzeba aplikację kwasu hialuronowego w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu wyrównania blizn oraz przyspieszenia gojenia i zapobieganie ponownym zrostom.
Na czym polega zabieg?
Na przecięciu włókien tkanki łącznej pomiędzy powierzchnią skóry a tkanką podskórną. Robi się to za pomocą cienkiej chirurgicznej kaniuli o tępym zakończeniu, – co pozwala na precyzyjne podcięcie w obrębie jednej warstwy tkanki, bez ryzyka uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry. Zabieg nie należy do najbardziej komfortowych. Następnie podajemy kwas TCA, w celu zainicjowania przebudowy skóry. Kolejna wizyta to często podanie kwasu hialuronowego – robi się to kaniulą przez otwór wykonany w skórze.
Mocno usieciowany kwas hialuronowy np. Neauvia Intense, tworzy w miejscu przecięcia warstwę chroniącą uszkodzone tkanki przed ponownym zrośnięciem. Dzięki odpowiedniej gęstości preparat utrzymuje się w skórze kilka miesięcy – jest to wystarczający czas na zagojenie się tkanki. Co ważne, kwas hialuronowy jest bezpieczny – nie zaburza ukrwienia ani odżywienia skóry, przyspiesza proces gojenia. Po jego podaniu stosujemy laser pikosekundowy, aby dodatkowo stymulować przebudowę skóry w tym miejscu (staje się ona mniej sztywna). W wypadku leczenia pojedynczych blizn – po trądziku lub ospie wietrznej – podcięcia zrośniętej tkanki dokonuje się miejscowo za pomocą igły. Terapię można też połączyć – zwłaszcza w wypadku głębokich stożkowych blizn – z miejscowym podaniem kwasu TCA.
Po zabiegu podcinania blizn
W trakcie rozrywania połączeń łączno-tkankowych dochodzi też do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych – musisz więc liczyć się pojawieniem się po zabiegu zasinienia w dolnej części policzka. Skóra jest obolała, ale nie obrzęknięta – delikatna opuchlizna w pierwszych godzinach po zabiegu jest skutkiem zabiegu i znieczulenia, ale już drugiego dnia nie powinna być widoczna. Siniaki zwykle utrzymują się do ok. 4-5 dni po zabiegu.
Jeśli łączymy terapię podcinania z aplikacją kwasu TCA jednego z najsilniejszych kwasów medycznych , skora potrzebuje nawet do 10 dni rekonwalescencji.
Efekty docelowe
Dzięki dodatkowej przebudowie skóry laserem i korzystnemu działaniu kwasu hialuronowego – sztywna, wcześniej „pozrastana” skóra staje się bardziej miękka i elastyczna. Blizny ulegają wypłyceniu, a skóra wygładzeniu. Nie musisz też obawiać się pojawienia się nowych zrostów – są one efektem stanu zapalnego w zdrowej tkance, a uszkadzając tkankę już bliznowaciejącą – nie ma tego ryzyka. Jeszcze raz przypomnijmy też, że kluczową rolę w etapie końcowym odgrywa tutaj podanie po podcięciu blizn kwasu hialuronowego, który chroni świeżo uszkodzoną tkankę przed ponownym zrośnięciem. – Stosujemy do tego małą ilość kwasu HA, więc nie dochodzi do zmiany rysów i nadmiernego „wypełnienia” twarzy, czego często obawiają się osoby decydujące się na zabieg.
Czy można się uchronić przed bliznami?
Blizny zanikowe są pozostałością po nieleczonym lub trudnym do leczenia trądziku. – Im wcześniej zaczniemy więc leczenie, tym mniejsze ryzyko, że się pojawią. Terapia antytrądzikowa, zarówno doustna, jak i miejscowa, chroni stanami zapalnymi i w efekcie bliznami. W wypadku trądziku dorosłego leczenie można połączyć z terapiami odmładzającymi, np. laseroterapią, peelingami i podaniem kwasu hialuronowego.