Laser frakcyjny – co to jest i jak działa?
Światło lasera frakcyjnego ma za zadanie w sposób kontrolowany uszkodzić skórę, aby wymusić proces odbudowy. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkankce, a potem jej odparowania, czyli ablacji, oraz wydzielenia ciepła, które uszkadza komórki, w tym także komórki kolagenowe. Równocześnie uruchamiane są procesy naprawcze, które powodują tworzenie się nowego kolagenu. Najważniejsze jest to, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza regenerację uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegów.
Istota zabiegu sprowadza się więc do stymulacji odtwarzania kolagenu. Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry, tworzy bowiem podstawowe rusztowanie skóry właściwej. Oczywiście, procesy degeneracji kolagenu i odtwarzania go zachodzą w skórze przez całe życie. Niestety, z wiekiem produkcja nowego kolagenu nie nadąża za ubytkami istniejącego.
Możliwość modelowania tkanki jest bardzo efektywna, a okres gojenia skóry wynosi 3 – 7 dni. Po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i lekki obrzęk. Następnie skóra może się delikatnie przyciemnić i zacznie złuszczać. Po 7 – 14 dniach wraca do normalnego wyglądu. Zaleca się powtórzenie zabiegu 3-7 razy.
Pojawienie się efektów zabiegu przebiega w dwóch etapach
- stosunkowo szybko, bo już po kilku dniach można zauważyć wyrównanie kolorytu skóry, zanikanie przebarwień, skóra staje się „świetlista”,
- w przeciągu 4 – 5 tygodni pojawia się poprawa gęstości skóry.
Jak wygląda zabieg laserem frakcyjnym?
Zabieg laserem frakcyjnym CO2 na rozstępy zaczyna się od nałożenia kremu znieczulającego (ale niekoniecznie). Po ok. 20-45 minutach przystępuje się do wykonania procedury, czyli oczyszczoną i odkażoną skórę poddaje się działaniu promieniowania laserowego. Po zabiegu obszar poddany zabiegowi jest czerwony i obrzęknięty. Można też odczuwać lekki ból i dyskomfort. Z bliska i w dotyku skóra wygląda trochę jak papier ścierny (jest podziurkowana). Złuszczanie i gojenie się trwa kilka dni. Jeśli rozstępy są głębokie i stare, potrzebujemy większej regeneracji, wówczas zaplanujmy cykl 4-7 zabiegów. Ponieważ cykl regeneracyjny komórek trwa 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść najwcześniej po tym okresie. Pełen cykl regeneracji tkanki to trzy miesiące, więc w pełni ocenić efekt zabiegu można dopiero po takim czasie.
Przeciwwskazania do zabiegu:
- antybiotyki, sterydy
- przed zabiegiem nie wolno również przyjmować leków antydepresyjnych, psychotropowych oraz sterydów (takich, które mają w składzie substancje fotouczulające np. witaminę A)
- ostatnie peelingi, kosmetyki i leki złuszczające można stosować tydzień przed zabiegiem
- stany zapalne skóry, alergiczne, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
- nowotwory
- łuszczyca, epilepsja
- opalenizna (nie wolno się opalać miesiąc przed i po zabiegu)
- leki przeciwzakrzepowe
- ciąża i okres karmienia
Pielęgnacja po zabiegu:
- stosować delikatne preparaty do mycia skóry, unikać mydła oraz kosmetyków z zawartością alkoholu (aż do czasu pełnej regeneracji skóry)
- pielęgnacja skóry kremami regenerującymi
- nie wykonywać peelingów
- unikać sauny i basenu (do czasu pełnej regeneracji skóry)
- chronić skórę przed słońcem (stosować krem z filtrem >30 )
Czas rekonwalescencji i możliwe reakcje po zabiegu:
Bezpośrednio po zabiegu występuje uczucie rozgrzania skóry, szczypanie, pieczenie w obszarze wykonanego zabiegu. Skóra może być zaczerwieniona, bolesna, może wyglądać jak po poparzeniu słonecznym, które utrzymuje się do następnego dnia. Niewielki obrzęk oraz zaczerwienienie może utrzymywać się przez kilka dni. Gojenie się skóry trwa od 7 do 14 dni w zależności od wieku, a okres złuszczania może trwać od 14 do 28 dni.