Przebarwienia skóry – plamy barwnikowe – to jasno lub ciemnobrązowe plamy będące wynikiem nadmiernego nagromadzenia barwnika skóry – melaniny.
Urządzenie Laserowe VPL
System VPL umożliwia przeprowadzenie bezpiecznych i efektywnych zabiegów. Urządzenie laserowe VPL to intensywne źródło światła nowej generacji. Emituje przefiltrowane wiązki światła o szerokim spektrum, które są selektywnie absorbowane przez odpowiednią strukturę skóry. W zależności od zastosowanej długości światła służy do: usuwania włosów i przebarwień skóry odmładzania skóry, zamykania poszerzonych naczynek krwionośnych oraz leczenia trądziku różowatego i młodzieńczego.
- Piegi – drobne jasnobrązowe plamki zlokalizowane głównie na twarzy, ale również na ramionach dekolcie, plecach. Występują u osób o jasnej karnacji. Nasilają się pod wpływem opalania.
- Plamy soczewicowate posłoneczne– są to większe, wielkości ziarna soczewicy, brązowe plamy występujące w miejscach wystawionych na działanie słońca. Plamy soczewicowate nasilają się z wiekiem, zwłaszcza u osób, które w przeszłości intensywnie opalały się lub uległy poparzeniom słonecznym.
- Melasma (plamy ciążowe, hormonalne, chloazma) – Plamy barwnikowe o różnych kształtach i nasileniu występujące na skórze twarzy u kobiet. Do najczęstszych przyczyn zalicza się czynniki hormonalne (ciąża, tabletki antykoncepcyjne) oraz promieniowanie słoneczne.
- Przebarwienia pozapalne– plamy barwnikowe o zatartych granicach. Są wynikiem ustępującego stanu zapalnego np. w przebiegu trądziku, wyprysku kontaktowego, liszaja płaskiego i innych. Przebarwienia pozapalne występują również na skutek uszkodzenia skóry – np. urazy, po zabiegach chirurgicznych.
Jak działa laser na przebarwienia ?
Jednym z chromoforów skóry jest melanina – barwnik zawarty w melanocytach, komórkach znajdujących się w skórze. Od ilości melaniny zależny jest kolor skóry. Większość plam barwnikowych i przebarwień skóry wynika z nadmiernego miejscowego nagromadzenia melaniny. Drobiny barwnika skóry poddane działaniu lasera podgrzewają się i ulegają zniszczeniu. Działanie to jest wybiórcze, ponieważ otaczające tkanki wolne od melaniny pozostają nieuszkodzone lub są uszkodzone w niewielkim stopniu.
W zależności od rodzaju przebarwienia, a zwłaszcza od głębokości, na której znajduje się barwnik, stosuje się odpowiednie parametry dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, typu przebarwienia i cech osobniczych danego pacjenta.
Jak przebiega zabieg ?
Zabiegi polegają na naświetleniu ognisk przebarwień laserem VPL. Liczba zabiegów uzależniona jest od charakteru przebarwienia, a zwłaszcza od tego, na jakiej głębokości w skórze zalega barwnik. Najłatwiejsze do usunięcia są plamy naskórkowe, w których barwnik znajduje się płytko – w naskórku. O wiele trudniej leczeniu poddają się przebarwienia skórne, gdzie melanina zlokalizowana jest głębiej – w skórze właściwej. Pośrednie miejsce zajmują przebarwienia mieszane – skórno-naskórkowe.
· Zwykle wykonuje się 3 – 5 zabiegów
· W trakcie zabiegu pacjent odczuwa niewielkie pieczenie
· Po zabiegu w przypadku plam naskórkowych może pojawić się zaczerwienienie skóry oraz ściemnienie plam, niewielkie strupki. Objawy te ustępują w ciągu 3-7 dni, kiedy dochodzi do złuszczenia się naskórka, a zarazem eliminacji przebarwienia.
· Przed zabiegiem skóra nie może być opalona.
· Po zabiegu obowiązuje zasada ścisłej ochrony przed światłem słonecznym. Jest to niezbędny warunek utrzymania efektu leczenia. Dodatkowo należ stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o najwyższym wskaźniku fotoprotekcji – 50+
Przeciwwskazania do zabiegów VPL:
– ciąża, karmienie piersią
– intensywna opalenizna
– stosowanie kremów z retinolem
– przyjmowanie leków i ziół światłouczulających
– niewyrównana cukrzyca
– bielactwo
– aktywna infekcja (m.in.opryszczka)
– epilepsja