Czym jest botoks?
Botoks (toksyna botulinowa, ang. botox) to oczyszczone białko, które wytwarzane jest przez bakterię Clostridium botulinum. Nazywa się go również toksyną botulinową typu A i wykorzystuje w medycynie już od wielu lat.
Zabieg prowadzony jest naturalnym, oczyszczonym białkiem, które powoduje relaksację mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Preparat przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek poprzecznych i pionowych, tzw. „lwich”czoła, „kurzych łapek”, pojawiających się w procesie starzenia. Terapia ta jest skuteczna i bezbolesna, a efekt utrzymuje się ok. 5-6 miesięcy.
Kto może korzystać z usuwania zmarszczek botoksem?
Botoks przeznaczony jest dla kobiet i mężczyzn w wieku:
- od 25 do 30 lat jeżeli bruzdy na czole i między brwiami stały się szczególnie widoczne, a wokół oczu pojawiają się pierwsze zmarszczki,
- od 30 do 40 lat gdy zmarszczki na trwałe zagościły na twarzy, w celu ich zniwelowania, nadania twarzy młodzieńczego, świeżego wyglądu, zapobieganiu powstawania nowych,
- od 40 do 65 lat w celu złagodzenia, spłycenia istniejących zmarszczek, podniesieniu opadniętych kącików ust, nadaniu twarzy pogodnego, odświeżonego, optymistycznego wyglądu.
Botoks – zalecenia przed i postępowanie po zabiegu
Zalecenia przed zabiegiem:
Zastrzyków z botoxu nie wolno łączyć z niektórymi lekami przyjmowanymi doustnie, dlatego podczas wywiadu lekarskiego specjalista medycyny estetycznej ustala ewentualne korelacje między przyjmowanymi przez nas farmaceutykami, lekami, które uniemożliwiają bezpieczną aplikację botoxu. Na 7-10 dni przed podaniem botoksu należy zaprzestać przyjmowania następujących ziół i leków: dziurawiec, witamina E, multiwitamina, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe (aspiryna, ibuprofen).
Nie zaleca się wykonywanie zabiegu w czasie miesiączki.
Na 24 godziny przed zabiegiem nie należy spożywać alkoholu.
Zalecenia po zabiegu:
Kilka podstawowych zaleceń, do których powinniście się stosować po zabiegu z użyciem botoksu, w celu uniknięcia rozprzestrzenienia się substancji lub innych komplikacji:
* przez około 4-6 godzin po zastrzykach z botoksu głowa musi przebywać w pozycji pionowej – nie śpimy i nie zadzieramy głowy, należy również unikać schylania głowy, np. przy wiązaniu butów. Zapobiega to niekontrolowanemu rozlewowi botoksu.! Nie tylko obniżyłoby to efekt działania toksyny w miejscu iniekcji, ale również może spowodować pojawienie się powikłań, m.in. opadnięcia powieki, redukcji kurczliwości mięśni. Są to powikłania tymczasowe, które ustępują, jednak najlepiej nie doprowadzić do ich wystąpienia, stosując się do zaleceń lekarza.
* unikać sytuacji, w których narażamy się na wahania temperatury przynajmniej przez 72 godzin po zabiegu (wskazane jest do tygodnia) – nie korzystać z sauny, kriokomór, łaźni parowych oraz unikać opalania na słońcu i w solarium
* przez co najmniej 72 godziny nie spożywać alkoholu i nie narażać organizmu na wysiłek fizyczny, taki jak ćwiczenia na siłowni, fitness, bieganie, itp.
* przez kilkanaście godzin po zabiegu starać się ograniczyć mimikę twarzy
* przez 4-5 dni po zabiegu nie używać peelingów do twarzy oraz nie masować miejsca nakłuć i okolic
* przez 3-6 miesięcy po zabiegu nie wykonywać zabiegów laserem frakcyjnym (zmniejszy on działanie botoksu)
Przeciwwskazania:
– nietolerancja na toksynę botulinową typu A lub którykolwiek ze składników preparatu (występuje niezwykle rzadko);
– uczulenie na albuminę (to białko występujące w niektórych preparatach z botoksem);
– nadwrażliwość / uczulenie na białko jaja kurzego – w preparacie Azzalure nośnikiem jest białko jaja kurzego;
– leczenie antybiotykami aminoglikozydowymi (streptomycyna, gentamycyna, neomycyna) – mogą współdziałać z toksyną i tym samym zwiększają ryzyko wystąpienia działań niepożądanych;
– zaburzenia krzepnięcia krwi i leki rozrzedzające krew (także aspiryna) – zwiększają prawdopodobieństwo powstania siniaków w miejscach iniekcji igłą;
– leki na spastyczność (leki rozkurczowe);
– przyjmowanie inkomycyny, tetracycliny;
– choroby nowotworowe skóry;
– choroby płytki nerwowo-mięśniowej i zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego;
– przewlekłe choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) i układu sercowo-naczyniowego;
– choroby ALS (stwardnienie zanikowe boczne) i Alzheimer;
– rozległe i głębokie uszkodzenia skóry;
– aktywna infekcja skórna w miejscu podania preparatu, czynna opryszczka;
– ciąża, karmienie piersią
Obalamy największe mity na temat botoksu:
Nr. 1. BOTOKS TO JEDNA Z METOD POWIĘKSZANIA UST
Botoks w medycynie estetycznej nie jest wykorzystywany jako substancja wypełniająca. Możemy nim skorygować ewentualnie opadające kąciki ust. Kształt ust poprawiamy za pomocą preparatów opartych o kwas hialuronowy.
Nr. 2. BOTOX ZMNIEJSZA CZUCIE W TWARZY.
Botoks blokuje jedynie połączenia nerwowo mięśniowe i nie ma żadnego wpływu na receptory czuciowe w skórze.
Nr. 3. DZIAŁANIE BOTOKSU JEST NATYCHMIASTOWE – ZAUWAŻAMY JE OD RAZU PO ZABIEGU.
Pierwsze zmiany po zabiegu są zauważalne po 2-3 dniach od momentu wykonania zabiegu. Natomiast pełny efekt jest widoczny po ok. 7-14 dniach.
Nr. 4. KAŻDĄ ZMARSZCZKĘ MOŻNA KORYGOWAĆ ZA POMOCĄ BOTOKSU.
Za pomocą botoksu korygujemy zmarszczki mimiczne, o podaniu preparatu w dany obszar decyduje lekarz.
Nr. 5. PO USTĄPIENIU EFEKTÓW DZIAŁANIA PREPARATU SKÓRA WYGLĄDA GORZEJ NIŻ PRZED ZABIEGIEM.
Działanie toksyny botulinowej ustępuje powoli, stopniowo – najczęściej po około 3-4 miesiącach zmarszczki znowu zaczynają być widoczne. Przez kilka miesięcy skóra nie pracuje tak intensywnie i nie kurczy się, dlatego też jej kondycja jest znacznie lepsza po zabiegu niż przed podaniem botoksu.
Nr. 6. PO ZASTOSOWANIU TOKSYNY BOTULINOWEJ TWARZ ZAWSZE WYGLĄDA JAK MASKA.
Umiejętnie podana toksyna botulinowa spłyca zmarszczki mimiczne i nadaje twarzy młodszy, ale naturalny wygląd, nie powodując przy tym efektu twarzy-maski. Lekarz medycyny estetycznej podaje pacjentowi tylko taką ilość preparatu, jaka jest rzeczywiście konieczna. Całkowite zlikwidowanie zmarszczek spowodowałoby unieruchomienie mięśni twarzy, a to nie jest celem zabiegu.
Nr. 7. BOTOXU MOGĄ UŻYWAĆ TYLKO OSOBY POWYŻEJ 40 ROKU ŻYCIA.
Nie ma granicy wieku – rodzimy się z określoną mimiką i nawet nastolatki mogą mimowolnie zyskać groźny czy surowy wygląd twarzy, marszcząc czoło z powodu smutku lub zdziwienia. Czasami już dwudziestoparolatki powinny poddać się zabiegowi z powodu bardzo mocnej i żywej mimiki. Regularnie podawana toksyna botulinowa odzwyczaja mięśnie od pracy, ma więc działanie profilaktyczne, zapobiegając powstawaniu i utrwalaniu się zmarszczek.